«Культура добросусідства» на Луганщині

З метою впровадження інтегрованого курсу «Культура добросусідства» у навчально-виховний процес дошкільних та загальноосвітніх закладів Луганської області (лист МОН України № 1/11  від 22.12.2015 року «Про необхідність розвитку гуманітарної освіти, діалогу та толерантності серед дітей та дорослих») Луганським ОІППО на 2016 рік заплановано низку заходів із залученням педагогічних працівників різних категорій.

Так, 3 лютого 2016 року відбулася презентація курсу «Культура добросусідства», у якій взяли участь п’ятдесят педагогів Луганщини – заступники директорів з виховної роботи, заступники директорів з навчально-виховної роботи початкової школи базових ЗНЗ, методисти з дошкільної освіти методичних кабінетів/центрів відділів освіти. Учасників заходу привітали Ірина Цимбал, ректор Луганського ОІППО, та Олена Ніжельська, голова Кризового медіацентру «Сіверський Донець», координатор «Української миротворчої школи» (м. Сєвєродонецьк).

Цікавим виявився виступ керівника групи розробників спецкурсу Маргарити Араджионі, яка презентувала курс, що може забезпечити системний підхід до проведення цілеспрямованої виховної роботи з формування соціальної компетентності людини загалом (у т. ч. громадянської, здоров’язбережувальної, інформаційної, комунікативної, професійної тощо) та однієї з її складових – толерантності – не тільки в дітей, а й у їхніх батьків.

Досвідом з педагогами поділилася Яна Чернишова, заступник директора з навчально-виховної роботи, учитель початкових класів Рубіжанської спеціалізованої школи I-III ступенів № 2, член творчої групи з адаптації курсу «КД» у Луганській області. Яна Чернишова влітку 2015 року взяла участь у методичному семінарі-тренінгу з викладання курсу «КД» у м. Скадовськ, та вже як сертифікований фахівець з початку навчального року почала активно впроваджувати матеріали спецкурсу у свою педагогічну діяльність.

Презентація курсу органічно поєдналася з авторським методичним семінаром-тренінгом, який тривав з 1 по 6 лютого 2016 року. Семінар-тренінг проводився для вчителів початкових класів базових навчальних закладів Луганської області, які з 2016-2017 навчального року будуть проводити апробацію програм «Я, моя сім’я, мої сусіди» (1-й клас), «Місце, де ми живемо» (2-й клас), спецкурсу за вибором «Культура добросусідства».

У семінарі-тренінгу взяли участь 29 педагогів. Вони розглянули питання формування соціальної компетентності учнів, розвитку громадянської освіти в Україні та формування культури миру. На практичних заняттях та інтерактивних лекціях учасники опановували методики викладання розділів «Мова сусіда», «Традиційна і сучасна культура», «Пошуково-дослідницька робота», «Аксіологія», «Конфліктологія» тощо. Матеріал майстерно викладався тренерами, професіоналами найвищого ґатунку: розробником курсу та НМК до курсу «КД» М. А. Араджионі, кандидатом історичних наук, провідним науковим співробітником Інституту сходознавства імені А. Ю. Кримського НАН України; керівником групи розробників спецкурсу І. В. Бруновою-Калісецькою, Н. Ю. Опенко та ін.

Проведення й семінару, й презентації курсу «Культура добросусідства» стало можливим завдяки підтримці проекту «Українська миротворча школа», партнерству громадської організації «Інформаційно-дослідний центр «Інтеграція та розвиток» та ЛОІППО.

Довідка

Навчальний курс «Культура добросусідства» є інтегрованим курсом виховної спрямованості, який може стати сьогодні унікальним інструментом формування соціальної компетентності й гармонізації міжкультурних відносин у регіонах України.

Це єдиний в Україні наскрізний курс, з матеріалами якого можна працювати, починаючи з дитячого садка, потім продовжувати в школі та виші. «Культура добросусідства» має державну підтримку й визнання на міжнародному рівні.

Мета курсу –  виховання соціально компетентних, критично мислячих і толерантних осіб, свідомих громадян і патріотів своєї малої Батьківщини та своєї країни, добре обізнаних з рідним краєм, які прагнутимуть відповідально керувати його життєдіяльністю, зберігати і приумножувати його природний, економічний і культурний потенціал.

Наказом Департаменту освіти і науки ЛОДА визначено перелік навчальних закладів області для апробації навчально-методичного комплексу курсу «Культура добросусідства» у дошкільних закладах і початкових класах загальноосвітніх навчальних закладів. На базі ЛОІППО створено творчу групу для адаптації програм та навчально-методичного комплексу курсу.

Відгуки учасників тренінгу

(відповіді на питання «Чим КД може бути корисним, допоможе вам особисто?»)

  • Налагодити взаємовідносини з колегами та батьками, уникати конфліктів. Допомогти дітям навчитися поважати один одного, будувати позитивні стосунки з учнями.
  • Розкрити за допомогою гри індивідуальні особливості не лише дітей, а й членів їхніх родин, навчити приймати людей такими, які вони є.
  • Курс надав мені впевненості в собі та своїх можливостях.
  • Я буду більш стриманою і з повагою відноситимуся до учнів як до особистостей. Більш вдало буду розв’язувати конфліктні ситуації між дітьми та їхніми батьками.
  • Налагодити добросусідські стосунки з колегами та керівництвом.
  • Форми роботи курсу можна впроваджувати на різних уроках, заходах протягом кількох років.
  • За допомогою курсу можна згуртувати клас, покращити роботу з батьками.
  • Допоможе стати більш толерантною, навчить сприймати людей такими, якими вони є.
  • Курс допоможе дізнатися нове, поповнити свій професійній багаж досвідом інших учителів, а також поділитися своїми напрацюваннями. 

Джерело