9 лютого 2016 року в Парижі у приміщенні Ліги з прав людини відбулася презентація звітів «Ті, що пережили пекло» і «Становище цивільного населення в окремих районах Донецької та Луганської областей». Звіти підготовані громадськими організаціями – членами Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі».
Звіт «Становище цивільного населення в окремих районах Донецької та Луганської областей» містить достовірну інформацію про умови життя і проблеми населення підконтрольних українському уряду окремих населених пунктів Донбасу. «Ті, що пережили пекло» містить свідчення про місця і умови незаконного позбавлення волі на території так званих «ДНР» та «ЛНР».
Представник «Харківської правозахисної групи», яка є членом Коаліції, Олександр Павліченко розповів учасникам презентацій про коаліцію та важливий результат її роботи за 2015 рік – звіт «Ті, що пережили пекло». Викладені у доповіді факти та висновки викликали неабияку зацікавленість та жваву дискусію і запитання у французької аудиторії.
Активне обговорення викликало питання щодо можливої амністії відносно тих, хто вчиняв злочини на сході України, ролі Росії в розпалюванні та стимулюванні воєнного конфлікту. Окремо звучало питання про переклад цього матеріалу французькою мовою з тим, щоб зробити його доступним для франкомовної аудиторії.
В ході презентації звіту «Становище цивільного населення в окремих районах Донецької та Луганської областей» парижанам розповіли про складові гуманітарної кризи у прифронтових територіях: відсутність доступу до води та електрики, знищену інфраструктуру, проблеми з доступом до основних продуктів харчування.
Повний виклад матеріалів цієї зустрічі буде опубліковано згодом в електронному виданні Ліги з прав людини “Human Rights in Central and Eastern Europe”.
Презентація відбулася в рамках проекту “Європейська підтримка ефективного моніторингу прав людини в Східній Україні“, що реалізується за підтримки Німецько-російського обміну (Німеччина), Гельсінського фонду з прав людини (Польща), Схід-SOS (Україна) та інших організацій. В рамках проекту міжнародні моніторингові групи (за участю представників російських, білоруських, молдавських, німецький, польський, бельгійських та українських громадських організацій) провели дослідження гуманітарної ситуації на прифронтовій території Луганської та Донецької областей.
Аліна Боднар