У цьому році в Маріуполі вдруге відбудеться фестиваль документального кіно про права людини «Docudays UA». До нашого міста він прийшов лише минулого року, хоча в Києві проходить з 2003 р. Спочатку програма фестивалю включала документальні та ігрові фільми, більшість з яких були українськими прем’єрами.
Відразу на думку організаторів, фестивальні покази почали проводитися по всій країні. Після традиційного показу в Києві фестиваль помандрував країною, ставши мандрівним або пересувним (як кому подобається).
У 2006 році на Міжнародному фестивалі документального кіно в Амстердамі (IDFA) «Docudays UA» було включено до міжнародної мережі фестивалів про права людини Human Rights Film Network (HRFN).
З 2008 року програму фестивалю розділено на два конкурси: творчий і правозахисний, а значить і на два склади журі. З того ж року фестиваль отримав нинішню назву.
Не зайвим буде нагадати організаторів «Docudays UA»: Українська Гельсінська спілка з прав людини на чолі зі знаменитим правозахисником Євгеном Захаровим (Харків), громадська організація «Юг», Херсонський обласний фонд милосердя та здоров’я та ГО «Центр сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв».
Програма цього року об’єднана темою «Пропаганда», цим підкреслюється роль медіа та пропаганди у війні, свідками й учасниками якої ми є.
У Маріуполі організаторами проведення фестивалю стали благодійна організація «Клуб «Майбутнє», громадська організація« Приазовська правозахисна група» на чолі з Григорієм Курачицьким, Центральна міська бібліотека ім. Короленка за підтримки управління культури Маріупольської міської ради та Посольства Швеції в Україні.
У нашому місті програма фестивалю буде триденною і вперше включить у себе відкриті та закриті покази. Також вперше глядачами закритих показів будуть наші захисники – бійці Національної гвардії, полку «Азов» та батальйону «Донбас», планується також влаштувати покази в підрозділах ЗСУ, які безпосередньо боронять Маріуполь, і в Маріупольському державному університеті.
Відкриті покази пройдуть в Центральній бібліотеці ім. Короленка та ПК «Молодіжний».
Також планується організувати показ фільмів у школах Маріуполя, Першотравневого та Володарського районів.
– Серед фільмів, які представлять маріупольцям, буде гучний фільм «Яма» чеських кінодокументаліста Іржі Стейскала. – розповів Григорій Курачицький. – Сюжет зацікавить багатьох маріупольців. Він про киянку Наталію Юрченко, яка впродовж майже 20 років протистоїть забудовникам на київському житловому масиві Позняки. Забудовники вирішили, що її приватний будинок заважає будівництву нових будинків і розгорнули проти неї війну в судах. Вона виграла кілька судів, але її в спокої не залишають. Творці фільму кілька місяців жили в гостях у героїні фільму.
– Ця історія має аналог в Маріуполі. – говорить координатор «Docudays UA» Світлана Селівестрова. – Пам’ятаєте історію з будівництвом одного з супермаркетів на Кіровському житлмасиві, коли один житель не піддався натиску забудовника і відстояв своє право на житло.
Старший методист бібліотеки ім. Короленка Інна Шульга взяла на себе роль модератора маріупольського кіноклубу «Docudays UA» з прав людини, який з’явився в Маріуполі завдяки фестивалю. Вона планує відкрити дискусійний клуб насамперед для молоді, якій необхідно знати свої права і їх відстоювати.
Відкриті покази «Docudays UA» пройдуть в Маріуполі 19-22 листопада.
Вадим Джувага