У Новопскові переселенців залучають до громади за допомогою мистецтва

В березні  2016 р. у Новопскові Луганської обл. за підтримки Української Миротворчої школи було проведено п’ять майстер-класів по вишивці: хрестиком, гладдю, мережки та писанкарства з проведенням заключної виставки робіт учасниць майстер-класів. На майстер-класах були присутні 6 внутрішньо перемішених осіб та 6 місцевих жителів.

SAM_0491

В проекті брали участь переселенці та місцеві жителі. В ході майстер класів обговорювали проблеми дозвілля в нашому населеному пункті, особливо для жінок. Обговорювали ідею створення жіночого клубу по інтересах, знаходження донорів на фінансування клубу, а також можливість створення громадської організації.

SAM_0484

Майстриня Людмила Тесленко в ході проведення майстер-класів розповідала про місцеві звичаї в вишивці та зазначила, що вишивка це невід`ємна частина української культури і таким чином ми повертаємося до своїх коренів і долучаємося до української культури.

SAM_0413

Вона розповіла, що її прабабуся та бабуся вишивали рушники, скатерки, та одяг, незважаючи на тяжке сільське життя, тому нам потрібно продовжувати традиції вишивки.

SAM_0422

Пані Людмила надихнула багатьох учасників займатися вишивкою, та вишити своїм дітям сорочки та весільні рушники.

SAM_0505

Майстер-класи з писанкарства, які проводила Ольга Булдакова дуже зацікавили відвідувачів, так як в нашій місцевості це втрачені знання, які потребують відновлення.

SAM_0402

Історично склалось, що саме на сході країни українській культурі довелось пережити найгірший гніт. Не оминула така доля і писанкарство. Але тут все ж залишились поодинокі майстри, які охоче передають свої знання всім бажаючим.

З відомих орнаментів, популярних у нашій місцевості, можна назвати дерева, квіти, листя, грабельки, вітрячки, дубове листя, часто з жолудями. Часом зустрічаються тюльпани і гвоздики. Подекуди тут можна помітити запозиченні в галичан мотиви, однак з додаванням місцевого колориту.

Цікавими були екскурсії проведені працівниками музею для учасників проекту на початку майстер-класів, на тему «Сімейні звичаї на Слобожанщині», «Символіка народного костюму», «Писанка на Слобожанщині», «Символіка українського орнаменту».

Також учасники під час перерв на каву ділилися досвідом та секретами  вишивання та декору оселі за допомогою виробів зі шкіри та плетіння кошиків з газет.

Майстер класи відвідали представники громадських організацій та волонтери, які запросили учасників майстер класів на бізнес тренінги.

На виставці робіт вишивальниці висловили бажання та зацікавленість в продовженні проекту, адже сьогодні дуже мало місць і заходів де місцеві жителі та переселенці можуть просто зібратися і поговорити, обговорити наявні проблеми, навчитися українській вишивці і тим самим долучитися до української культури на Луганщині.

Олена Романенко