У Слов’янську правозахисники розповіли про пекло у тюрмах сепаратистів

У середу, 10 лютого 2016 р., у Центральній бібліотеці Слов’янська відбулася презентація видання «Ті, що пережили пекло», підготована Коаліцією «Справедливість заради миру на Донбасі».

Ілюстрований звіт розповідає про утримання в’язнів на окупованих територіях.

На захід прийшли близько 30 осіб. Деякі відвідувачі читальної зали зупинялися з цікавості і лишалися слухати історії полонених.

_DSC0872

Представник правозахисної коаліції Валерій Новиков розповів про особливості утримання людей у місцях несвободи в «ДНР» та «ЛНР», що стало відомо завдяки опитуванням 160 колишніх бранців, що зголосилися свідчити про пережите та побачене. Так спливли факти приниження, залякування, катувань, ґвалтувань і убивств.  Було показано документальний фільм із фрагментами інтерв’ю постраждалих – ті розповідають, як їх змушували писати на стіні кров’ю «Люблю Донбасс» і як бойовики вигадували спосіб тортур «Дзвінок Ярошу».

_DSC0845

Свою історію наживо розповів член однієї з українських партій Олексій Демко, який провів 30 днів у полоні в Ігоря Безлера, у підвалі ГУВС Горлівки. Він розповів про психологічний тиск, який на нього чинився, а також те, як під час затримання отримав сліпе кульове поранення, і кулю дістали вже у Києві, після звільнення. Із зали пролунало запитання про мотиви сепаратистів. Олексій відповів, що за його спостереженнями, із 20 відсотків людей були прихильниками Росії, решту штовхав відчай від бідності і віра в міф про Донбас, який годує всю Україну.

_DSC0831

Висловитися захотів і мешканець Слов’янська Володимир Бутко, директор місцевої друкарні. Він дві доби просидів «на підвалі» і потім два місяці лікувався. Він також розповів про захоплення Слов’янська. За його словами, серед нападників майже не було «ополченців», лише російські солдати та російська зброя, техніка і тони боєприпасів.

_DSC0875

Під час дискусії мешканці Слов’янська обговорили проблему  амністії для людей, залучених до незаконних збройних формувань. Олексій Демко зазначив, що не чув про такі злочини як «пограбування з політичних мотивів» або «зґвалтування з політичних мотивів» і запропонував карати за скоєні дії відповідно до Кримінального кодексу, а якщо таких дій не вчинялося – амністувати.

_DSC0884_DSC0911_DSC0789_DSC0901_DSC0894

Проведення презентації звіту «Ті, що пережили пекло» стало можливим завдяки фінансовій підтримці Міжнародного фонду «Відродження» за програмною ініціативою «Права людини та правосуддя» та посольства Великої Британії в Україні в рамках реалізації проекту «Українська миротворча школа».

Аліна Боднар


Інші ЗМІ про це:

“Ті, хто пережили пекло:” 10 лютого в Слов’янську відбудеться звіт коаліції “Справедливість заради миру”

У Слов’янську та Добропіллі правозахисники розповіли про пекло у тюрмах сепаратистів